Kuchnie bywają bardzo różne: duże i małe, tradycyjne i nowoczesne, otwarte na dom i odseparowane. Kuchnie mogą być przytulne i zagracone albo przestrzenne i minimalistyczne. Niezależnie od tego, jak wygląda nasza, musimy wiedzieć jak dbać o jej higienę i znajdujące się w niej przedmioty.

Kuchnie narażone są przede wszystkim na buchającą parę. Ta pojawia się zaraz po otwarciu zmywarki albo w trakcie gotowania. Niestety para nie służy naszym meblom, zwłaszcza tym wykonanym z naturalnych tworzyw, np. z drewna. Meble kuchenne są oczywiście przystosowane do kontaktu z wilgocią, ale im mniej im go zapewnimy, tym lepiej. Trzymając się tej zasady, nie stawiajmy czajnika pod półkami i wiszącymi szafkami, ani nie otwierajmy zmywarki zaraz po skończeniu mycia. Równie ważne jest regularne wietrzenie, zwłaszcza wtedy, gdy okna zaparowały i kuchnia „zaczęła się pocić” (ta zasada obowiązuje również w łazience). Podczas gotowania powinniśmy włączać pochłaniacz pary, który pomoże pozbyć się także intensywnych zapachów.

Kuchnie to przede wszystkim blaty, na których pracujemy. Pamiętajmy, żeby nie stawiać na nich gorących naczyń i garnków – ślady, które powstaną nie dadzą się usunąć inaczej niż za pomocą szlifierki. Lepiej kupić specjalne podkładki, które powinny stanąć w pobliżu piekarnika i kuchenki. Odpuśćmy sobie też krojenie na blacie. Rysy i uszkodzenia, które powstaną nie dadzą się już naprawić. A gdy rozleje się woda, sprzątnijmy ją jak najszybciej- tak aby nie wchłaniała się w blat.

Kuchnie nie istnieją bez lodówek, a o te trzeba dbać wyjątkowo. Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać, czy odpływ wody nie jest zatkany, czyli czy lodówka nie zaczyna się rozmrażać. Jeśli tego nie zrobimy, naszą kuchnię czeka mała powódź. Wnętrze lodówki i zamrażalnika powinniśmy myć co pół roku. Nie bagatelizujmy tej zasady, bo higieniczne przechowywanie żywności to gwarancja zdrowia.

Na koniec drobiazg. Nie używajmy ścierek wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do papierowych ręczników, gromadzi się na nich mnóstwo szkodliwych bakterii.

 

Leave a Reply.

  Author

  Write something about yourself. No need to be fancy, just an overview.

  Archives

  December 2013

  Categories

  All